Jdi na obsah Jdi na menu
 


O vzniku tohoto plemene se začlo uvažovat v roce 1955. O tři roky později (březen 1958) došlo k prvnímu nakrytí vlčice německým ovčákem v chovné stanici Pohraniční stráž v Libjejovicích.
    26.5 1958 se narodila první generace kříženců (více vlčí). Druhá generace byla většinou necvičitelná, v třetí generaci se objevili někteří jedinci vhodní i k náročnému výcviku.
    Časem se začli z kříženců karpatského vlka a německého ovčáka vybírat jedinci vhodní pro chov. Po provedených zkouškách se u kříženců s anatomickými znaky vlka zjistily lepší vlastnosti oproti jiným psům a plemenům, jako například větší výdrž, dokonalejší noční vidění, lepší orientace, čich, zrak, kvalitnější a odolnější srst.
    Původním cílem křížení byla snaha o zdoknalení psů pro služební účely (Pohraniční stráž) se zaměřením na lepší odolnost, vytrvalost a dobrou cvičitelnost. Při snaze o nové čistokrevné plemeno začal být vzhled a exteriér dalším důležitým cílem pro uchovnění. Upřednostňovali se kříženci s vlčím vzhledem.

1964 - 65: publikovány první výsledky křížení a další postupy
1966: ing. Karel Hartl vypracoval první znění standardu
první pokus o registraci plemene, žádost zamítnuta
1970: další pokus o registraci, opět zamítnuto
již je 56 kříženců v civilu a více než sto v ozbrojených složkách
1976: další zamítnutá registrace
1981: první zápis do plemenné knihy a ustanovení klubu ČSV
20.3 1982, Brno

        založen klub chovatelů Československého vlčáka a schválení názvu 

        plemene  předseda je mjr. František Rosík a hlavní poradce

        plk. ing. Karel HártlNa vzniku plemene se v průběhu 25 let podíleli 4 vlci: Brita, Argo, Šarik, Lejdy. Standard ČSV byl schválen 13. 6. 1989 v Helsinkách a pod číslem 332 vydán sekretariátem FCI 28. 4. 1994. ČSV náleží do první skupiny plemen v FCI, zemí původu je Československo.

 

 

 

 

Tyto informace jsem  získal v knize  " Československý vlčák"   od Ing.Karla Hartla

                                                                          a Jindřicha Jedličky